Stør/ørred tur

Stør/ørred tur lørdag den 30. september 2023!

Turen er udsolgt.

Silkeborg Fiskeriforening inviterer hermed alle interesserede medlemmer til stør- og/eller ørredfiskeri.

Støren er ubetinget den hårdeste fighter i vores ferske vande. Med en vægt, der i Herning Fiskepark kan komme op over 60 kilo, får man sin sag for, hvis fisken bider!

På dagen får I mulighed for at opleve det spændende fiskeri og får mulighed for at prøve flere forskellige metoder af. Ønsker man at fiske ørreder i stedet, kan man også det. Der må dog maks. fiskes med én stang pr. deltager.

  • Tid: Lørdag d. 30. september 2023 kl. 9-13 (kom gerne 8:45, da vi starter kl. 9:00).
  • Sted: Herning Fiskepark, Langvadbjergvej 23, 7400 Herning.
  • Pris: Kun 100.- for 1 stang, inkl. grillpølse og en øl/vand undervejs. TILMELDING ER PÅKRÆVET. Da der kun er 20 pladser, er det først til mølle! Tilmelding foregår ved at betale beløbet i foreningens webshop.
  • Agn: Foreningen sørger for agn til størfiskeriet.
  • Grej: Til størfiskeriet kræves, som minimum, en kraftig geddestang (gerne en karpestang, hvis dette haves), og et hjul str. 4000 eller højere. De yderste 2 meter line må ikke være tyndere end 0,35 mm nylonline. Der vil være mulighed for at leje et begrænset antal fiskesæt (FØRST TIL MØLLE), hvilket bedes oplyses ved tilmelding, hvis dette ønskes. Vi kommer til at fiske med glideflåd, samt på bunden med hair-rigs, så tag gerne med, hvis I har. Ellers kan vi lave et rig derude.
  • Fiskene skal landes i vejeslynger og håndteres på måtter, eller i vandet, hvorfor det anbefales at medbringe (hvis man har det) – ellers er der et par sæt med fra foreningens bestyrelse, så vi skal nok klare det. Hvis man vil fiske ørred, så tag grej og net med til dette.

Ved spørgsmål angående turen kan Michael Lemming kontaktes på telefon 4034 7691.

Vel mødt til en herlig dag i Herning.

Her kan I se Frank Sjøgreen’s video fra Herning fiskepark, hvor der fiskes stør på flåd: 

Med venlig hilsen
Silkeborg Fiskeriforening